Stomatolog i stomatologia – ciekawostki


Stomatologia to dział medycyny zajmujący się leczeniem zębów, przyzębia, dziąseł i innych tkanek znajdujących się w jamie ustnej. Stomatolog natomiast to lekarz, który – krótko mówiąc – zajmuje się leczeniem zębów i przyzębia. Ponieważ stomatologia jest dziedziną bardzo rozległą wyodrębnić można kilka specjalności: chirurgia szczękowo-twarzowa, chirurgia stomatologiczna, ortodoncja, protetyka, periodontologia, stomatologia zachowawcza z endodoncją oraz stomatologia dziecięca.
Na szczęście praktycznie w każdym większym mieście znajdziemy stomatolog Warszawa Bemowo w wyżej wymienionych specjalności, więc jeśli chcemy np. wyrwać zęba nie musimy iść do „zwykłego” stomatologa, a od razu wybrać chirurga, który specjalizuje się w wyrywaniu zębów. Biorąc pod uwagę to, że wizyty są płatne, to dla nas duża oszczędność czasu i pieniędzy.
Ciekawostką jest, że patronką stomatologów jest św. Apolonia. Św. Apolonia to męczennica, której poganie zmiażdżyli szczękę i powybijali wszystkie zęby. Wedle źródeł pierwsze przypadki leczenia dentystycznego odkryto na szkielecie liczącym 14 tysięcy lat.